امارات چهارمین مقصد صادراتی ایران

گمرک 02 تیر 1401 83 بازدید

بر اساس اعلام رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران،کشور امارات در سه ماه نخست سال جاری با 1 میلیارد و 645 میلیون دلار به عنوان چهارمین مقصد صادراتی ایران معین شده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،رئیس گمرک اعلام کرد که در سه ماه نخست امسال کشورهای چین با چهار میلیارد و ۲۱۴میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴میلیون دلار،ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷میلیون دلار،امارات با یک میلیارد و ۶۴۵میلیون دلار و هند با ۴۲۴میلیون دلار، پنج مقصد اول کالاهای صادراتی کشورمان  بودند.

علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران در خصوص کارنامه تجارت خارجی غیر نفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در سه ماهه امسال نزدیک به ۳۶میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۵میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد ۱۹.۵درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم.

وی افزود: سهم صادرات کشورمان از این میزان تجارت، ۲۷.۷میلیون تن کالا به ارزش ۱۳میلیارد و ۶۹میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش ۲۱درصدی همراه بوده است.

رئیس کل گمرک در خصوص میزان واردات سه ماهه کشور گفت: واردات کشورمان در این مدت نیز با هشت میلیون و ۱۵۴هزار تن به ۱۲میلیارد و ۴۶۴میلیون دلار رسید که ۱۸درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال، تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵میلیون دلار شد که این پیوستگی سه ماهه برای کشورمان بی سابقه بوده است.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار توضیح داد: کشورهای امارات با سه میلیارد و ۴۲۶میلیون دلار، چین با سه میلیارد و ۱۳۱میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳میلیون دلار،هند با ۵۱۲میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶میلیون دلار، پنج کشور نخست تامین کننده کالاهای مورد نیاز کشورمان در فصل بهار بودند.

مقدسی در خصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار گفت: در سه ماه نخست امسال سه میلیون و ۶۷۴هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل، با رشد ۳۲درصدی همراه بوده است، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می آید.