زن 35 ساله؛ وزیر علوم پیشرفته امارات

ساره امیری 05 اردیبهشت 1401 376 بازدید

وقتی امارات کاوشگری بدون سرنشین از ژاپن به فضا پرتاب کرده که ماموریت آن قرار گرفتن در مدار سیاره مریخ بود،هنوز اطلاعاتی از دانشمندان این پروژه منتشر نشده بود.اما حالا مشخص شده است که  یکی از افراد موثر در پیشگامی امارات در توسعه علم و فناوری،کسی نیست جز، ساره الامیری 35 ساله، وزیر امور پیشرفته امارات، متولد امارات است و اصالتا بلوچستانی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران و امارات، در ماموریت موفق مریخ،ساره امیری رهبری تیم علمی را بر عهده داشت،تیمی که بیش از 80 درصد تیم علمی آن را زنان تشکیل می دادند.

الامیری در دانشگاه آمریکایی شارجه تحصیل کرده و افزون بر پست وزیر «علوم پیشرفته» رئیس تیم اکتشاف مریخ و رئیس شورای نخبگان علمی امارات نیز هست. او در سال 2015 از سوی «مجمع جهانی اقتصاد» جزو یکی از 50 دانشمند برتر جوان دنیا انتخاب شد.امیری دارای مهندسی کامپیوتر است و کارشناسی ارشد همین رشته را در سال‌های 2010 تا 2014 دریافت کرد.

طبق حکمی که محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و نخست ‌وزیر امارات برای ساره امیری صادر کرده، افزون بر پست وزیر علوم پیشرفته این کشور، ریاست تیم اکتشاف مریخ و رییس شورای دانشمندان این کشور است. شورای دانشمندان امارات در سال 2016 تأسیس شده‌است.

امیری در اظهار نظری گفته است:« علم برای من شکلی بین المللی از همکاری است. علم مرزی ندارد و علم همان علاقه شخصی افراد است که در جهت بهبود درک انسانی به کار گرفته شده است.»